
Дніпропетровськ
Палац Потьомкіна
Однією з центральніх пам'яток міста Дніпропетровськ можна назвати Палац Потьомкіна.
Будівля, яку зараз служить палацом студентів Дніпропетровського національного університету, три століття тому було резиденцією однією з найбільш суперечливих постатей вітчизняної історії князя Потьомкіна. У той час ці землі належали козаку Лазарю Глобі. Потьомкін викупив їх за суму 3000 рублів і розпочав будівництво своєї чергової садиби.
Це було перша кам'яна будівля в місті і до його будівництво підійшли з усією відповідальністю. На будівництво запрошувалися кращі архітектори того часу, але догодити було складно. За однією з легенд князь сам намалював майбутній палац, а архітектори лише допрацювали деталі. Тим не менш, офіційними авторами проекту стали Михайло Казаков і Клод Геруа. Вважається, що свою лепту вніс і Іван Старов, відомий архітектор, особистий знайомий князя, автор проекту Таврійського палацу в Петербурзі.
Палац дивує прекрасним поєднанням воістину царської величі і простоти глибинки. Умовно будівлю можна розділити на три частини: центральна, і бічні крила. У центрі знаходився величезний зал для балів з двома меншими по боках. Зал був величезний і створювалося враження, що в нього може вміститися ціла армія. В крилах розташувалися в основному спальні кімнати та кімнати побутового призначення. Прекрасним доповненням став парк в англійському стилі. Під англійським стилем мався на увазі парк максимально наближений до дикої природи. З'явився він на місці фруктових садів Глоби. Головним дизайнером парку став спеціально запрошений майстер з Британії Вільям Гулд.
Примітно, що самому Потьомкіну був судилося побачити свою Катеринославську резиденцію. Будівництво замку збіглося за часом з Російсько-Турецької війною. У 1791 р князь несподівано помер дорогою до Миколаєва.
Палац студентів Дніпропетровського національного університету
Без господаря маєток почало занепадати. У 1837 р було прийнято рішення про передачу приміщень палацу в користування місцевому дворянству. Пізніше в ньому розташувався музей старожитностей, де знаходилася прекрасна колекція монет і античних старожитностей. Під час Великої Вітчизняної війни замок був зруйнований. Реставрація розпочалася в 1952 за проектом архітектора Баранського і Глушакова. На жаль, оригінальних креслень будівлі знайти не вдалося, в слідстві чого будівля була дещо змінена. Починаючи з 1961 р палац культури студентів носить ім'я першого космонавта Юрія Гагаріна.
